Hopp til hovedinnhold

Lumholtzaften – Carl Lumholtz 175 år

onsdag 22. april
kl.18:30

Med Dag Hessen og Morten Strøksnes og foredrag ved fotograf Ann Christine Eek.

Carl Lumholtz (1851–1922) var norsk oppdagelsesreisende. I nesten 40 år utforsket han jungler og ørkenstrøk i Australia, Mexico og Borneo, og han ble internasjonalt anerkjent som naturviter, etnograf, forfatter, foredragsholder og fotograf.

I år er det 175 år siden han ble født på Lillehammer, hvor han også vokste opp. Faren var kompanisjef i infanteriet. I 1869 ble han student fra Lillehammer skole og begynte etter farens ønske å studere teologi.

Som ferdig utdannet teolog i 1876 arbeidet han i to år som huslærer, men hans interesser lå nærmere naturvitenskapen. Med økonomisk støtte fra de naturhistoriske museene i Kristiania kunne han i 1880 reise med båt til Australia for å samle dyr og planter. Dette var staren på et betydelig virke som forsker og oppdagelsesreisende.

Som en opptakt til Lillehammers 200-årsjubileum i 2027, markerer vi arbeidet til en av byens mest markante skikkelser med innlegg og samtaler i Maihaugsalen. Arrangører er Maihaugen, Lillehammer kommune, Thallaug ANS og Lillehammer museums venner.

 

Program

Onsdag 22.april, Kl 18.30-20.00 Maihaugsalen: Lumholtzaften

  • Velkommen og introduksjon om Lumholtz arbeid og utstillingen Kjell Marius Mathisen  
  • Pinus Lumholtzii fra Mexico til Søndre Park, Eivind Falk
  • Carl Lumholtz liv og virke gjennom fotografier/film, Ann Christine Eek Kulturhistorisk museum
  • Sang ved Klang
  • Lumholtzsamtalen ved Dag Hessen og Morten Strøksnes, fasilitator Ingrid Sandberg